poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Felieton: Jak chronić domowe archiwum cz.3

 

#Fotografie

W swoich zbiorach najczęściej posiadamy fotografie kolorowe, czarno-białe, negatywy – (klisze) oraz rzadziej ich odmiany tj. negatywy szklane, nitrocelulozowe i acetylocelulozowe.

Jeśli będziemy dobrze przechowywać fotografie to będziemy długo się cieszyć z nich. Przy złym użytkowaniu i przechowywaniu fotografie szybką się stają podatne na uszkodzenia. Fotografie są wrażliwe na zmiany temperatur, na ciepło, na wilgoć. Wyższa temperatura może spowodować pojawienie się pęcherzyków na powierzchni fotografii. Wilgotność powyżej 60%  powoduje sklejanie się emulsji i powstawanie pleśni. 

Natomiast  światło powoduje blaknięciu obrazu. Optymalne warunki klimatyczne to temperatura mniejsza niż 18ºC, wilgotność 35-40% RH. Dopuszczalne są wahania o 2ºC i 4% RH co może być trudne w domowych warunkach. Fotografie należy przechowywać w odpowiednich opakowaniach z atestem PAT (Photographic Activity Test, ISO Standard 18916)[1] najlepiej w metalowych szafach z aluminium anodowanego, stali nierdzewnej lub stali pokrytej lakierem piecowym[2], w pudłach z bezkwasowej tektury falistej lub w pudłach introligatorskich. 

Fotografii nie powinno się też dotykać gołymi rękami. Zalecane są do tego celu m.in. bawełniane rękawiczki. Jeśli mamy poniszczone fotografie nie należy samemu próbować naprawiać. W takiej sytuacji warto je zanieść do konserwatora fotografii. Trzeba pamiętać o usunięcie kurzu z powierzchni fotografii przy użyciu gumowej gruszki, następnie oczyszczamy daną fotografię szczoteczką o miękkim włosiu. 

Jeśli chodzi o fotografie w albumach to należy przekładać odpowiednim papierem, jeśli ulegają uszkodzeniu. Albumy powinny być przechowywane pionowo. Negatywy szklane musimy przechowywać w oddzielnych kopertach papierowych w pionie, w odpowiednio wyścielonej szafie lub w mocnych pudłach. Natomiast negatywy (klisze) przechowujemy w papierowych lub poliestrowych obwolutach (pudła, segregatory). 

Do obliczania warunków klimatycznych przechowywanych materiałów archiwalnych możemy użyć specjalnego kalkulatora: http://www.dpcalc.org/

Jeśli chodzi o skanowanie to dla potrzeb domowych wystarczy format TIFF, 300-600 ppi, 24 bity kolor. Gdy będziemy fotografować zbiory fotograficzne głównym formatem, w którym będziemy wykonywać pliki będzie bezstratny RAW (później z RAW eksportujemy do TIFF, ewentualnie JPG).



[1] http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=31940

[2] Zasady postępowania z materiałami archiwalnymi, s63

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Określenie celów wdrożenia systemu DMS

Przed wdrożeniem systemu zarządzania dokumentacją (DMS) , kluczowe jest określenie celów, które organizacja chce osiągnąć za jego pomocą. Te...