czwartek, 27 sierpnia 2020

Felieton: Jak chronić domowe archiwum cz.2

 

Zapraszam na kolejną część poradnika o ochronie domowego archiwum :)



#Filmy/VHS/kasety magnetofonowe

W domowym archiwum posiadamy najczęściej kasety VHS, kasety magnetofonowe (rzadziej taśmy filmowe tj. taśmy celuloidowe, taśmy na bazie octanu celulozy, taśmy na bazie poliestrów). Filmy przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu w opakowaniu metalu lub kartonu. W przypadku łatwopalnych taśm nitrocelulozowych należy składować w niskiej temperaturze, oddzielne od innych zebranych materiałów.

Optymalne warunki klimatyczne dla filmów czarno-białych to temperatura mniejsza niż 10ºC (przy przechowywaniu długoterminowym), wilgotność 20-50 % RH. Dla filmów kolorowych jest to temperatura mniejsza niż 0ºC (przy przechowywaniu długoterminowym), wilgotność 20-30 % RH[1]. Jeżeli filmy są przechowywane w temperaturze przekraczającej 21°C i wilgotności powietrza powyżej 60% RH, istnieje duża szansa na rozwój mikroorganizmów na powierzchni emulsji. 

Trzeba też uważać na uszkodzenia mechaniczne takiej jak rysy, zadrapania, odkształcenia, uszkodzenie sklejek, zanieczyszczenia na taśmach, uszkodzona perforacja. Kasety VHS i magnetofonowe przechowujemy w normalnych warunkach.  Jedynie trzeba pamiętać, żeby w pobliżu nie było w ich pobliżu źródła pola elektromagnetycznego.

Oczywiście materiały audiowizualne możemy także zdigitalizować. To też jest forma ochrony oryginalnych nośników. W tym przypadku najczęściej oddajemy takie materiały wyspecjalizowanej firmie. Pliki cyfrowe będziemy mieli w postaci MPEG2, AVI, MP4, WAV, MP3 będziemy mieli zatem na płytach DVD lub na dyskach zewnętrznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Określenie celów wdrożenia systemu DMS

Przed wdrożeniem systemu zarządzania dokumentacją (DMS) , kluczowe jest określenie celów, które organizacja chce osiągnąć za jego pomocą. Te...