INFO: W tym przypadku mamy tylko tworzenie elektronicznych spisów dokumentacji, wprowadzanie danych do systemu archiwalnego, weryfikacja, kompletowanie, kwalifikacja i porządkowanie dokumentów zgodnie z wytycznymi klienta lub normatywami kancelaryjno-archiwalnymi.
środa, 30 września 2020
Praca: Asystent Archiwista [Gdańsk, Polpharma Biologics S.A.]
INFO: Do digitalizacji, do tworzenia biblioteki cyfrowej, metadane i weryfikacja danych. :)
Praca: Specjalista ds. digitalizacji [Wrocław, IMPEL Business Solutions]
wtorek, 29 września 2020
Zasoby: Internetowe archiwum opakowań od papierosów
INFO: Ktoś wpadł na fajny pomysł i stworzył internetowe archiwum opakowań od papierosów Mamy 675 rekordów, do których są dołączone miniaturki opakować. Można je bez problemu zapisać na swoim dysku. Szkoda tylko, że te zdjęcia (miniaturki) są małej rozdzielczości. Całość archiwum jest bardzo prosta co jest wielki plusem.
niedziela, 27 września 2020
Zasoby: BBC otworzyło swoje archiwum dźwięków
INFO: Super sprawa !!! BBC otworzyło swoje archiwum dźwięków. Do dyspozycji mamy 16 tys. nagrań można pobrać za darmo w formacie WAV. W tym przypadku mamy licencję RemArc Licence. Oznacza to tylko, że te pliki. które możemy ściągnąć są objęte prawami autorskimi BBC. Jednak mogą być wykorzystywane do celów osobistych, edukacyjnych lub badawczych, zgodnie z opisem w licencji. Baza dźwięków dostępna jest TUTAJ.
16 tys. nagrań mona pobrać za
Zasoby: Mapa NY z lat 40tych
INFO: W latach 1939-1941 zebrano fotografie większości budynków Nowego Jorku (5 dzielnic). W 2018 roku Archiwum Nowego Jorku zdigitalizowało i opisało te zdjęcia. Dostaliśmy więc interaktywną mapę Nowego Jorku z lat 40 tych XX wieku. Na mapie mamy lokalizacje pod które są podpięte fotografie z tego okresu (każda kropka to właśnie zdjęcie). Generalnie super pomył na stworzenie archiwum fotograficznego dla danego miasta.
piątek, 25 września 2020
środa, 16 września 2020
Zasoby: Katalog WITRAŻY
INFO: Tym razem mamy katalog witraży. Fajny i ciekawy pomysł, chociaż trochę mało miejscowości. Więcej o projekcie można przeczytać w tym miejscu.
Zasoby: Projekt digitalizacji zbiorów MNG - szklane negatywy
INFO: Kolejny ciekawy projekt dotyczący digitalizacji szklanych negatywów prowadzony przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zapraszam na stronę szklane negatywy oraz do obserwowania efektów projektu. :)
poniedziałek, 14 września 2020
Ogłoszenie finalistów Digital Preservation Awards 2020: Nagroda Międzynarodowej Rady Archiwów za współpracę
Finalistami nagrody Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) za współpracę zostali:
Holenderska Sieć Dziedzictwa Cyfrowego
NDSA Levels of Digital Preservation Project
NED: Krajowa usługa eDeposit dla Australii
Więcej można przeczytać na Digital Preservation Coalition.
Zasoby: Winamp Skin Museum
Felieton: Cyfrowy audyt
Podejmując rolę trwałej ochrony cyfrowej zbiorów (ochrona prywatna/publiczna) trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych kwestii. Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynamy z cyfrową ochroną czy przejmujemy sprawę w określonym punkcie. Te pytania po prostu musimy sobie zadać.
Trwałej ochrona cyfrowych zbiorów - audyt cyfrowy
- Ile obiektów cyfrowych przechowuje nasza instytucja (w %)
- Z którego roku pochodzą najstarsze obiekty cyfrowe
- Czy można ustalić rok pochodzenia najstarszych obiektów cyfrowych
- W jaki sposób można ustalić rok pochodzenia najstarszych obiektów cyfrowych
- Na jakim nośniku/medium są zapisane najstarsze obiekty cyfrowe
- W jakim formacie są zapisane najstarsze obiekty cyfrowe
- Czy była próba migracji najstarszych obiektów cyfrowych na nowsze formaty/nośniki
- Czy zostały określone przypadki utraty dostępu do treści obiektów cyfrowych
- Czy i od kiedy w instytucji podejmuje się temat trwałej ochrony cyfrowej zbiorów
czwartek, 10 września 2020
Zdigitalizowane katalogi IKEA w internecie
Katalogi IKEA popularne jak Biblia i dlatego postawiono je zdigitalizować i udostępnić dla wszystkich. Zakres chronologiczny obejmuje 70 lat tj. 1950-2020. Zapraszam wszystkich do obejrzenia tego ciekawego archiwum.
Andy Warhol Photography Archive
Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Stanforda 130 000 zdjęć Andy'ego Warhola jest już dostępnych w Internecie !!! Polecam !!!.
środa, 9 września 2020
Zasoby: Archiwum z dźwiękami lasów z całego świata [Projekt Sounds of the Forest]
INFO: Kolejny fajna inicjatywa - projekt związany zdigitalizacją dźwięków lasów z całego świata.
Zasoby: Digitalizacja mózgów [Projekt Digital Brain]
INFO: Fajna i bardzo ciekawa inicjatywa :) Projekt DigitalBrain - cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie" jest realizowany w ramach #POPC - działanie 2.3 "Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego". Dofinansowanie pochodzi z #FunduszeEuropejskie.
Felieton: Dygitalizacja, digitalizacja i takie tam...
Ostatnio zaciekawiła mnie dyskusja na FB na temat pojęcia dygitalizacja. Forma ta jest obecnie rzadko spotykana i stosowania. (czasami można spotkać w literaturze lub na konferencjach). Obecnie dominuje w mojej branży wersja: digitalizacja.
Znaczenie terminu jednak się nie zmieniło. W pierwszych znaczeniu mamy wieloetapowy proces przekształcania materiałów analogowych w postać cyfrową. W drugim znaczeniu jest to jakiś tam proces, który kiedyś był prowadzony analogowo np. składanie wniosków prze okienko. Teraz mamy wersje zdigitalizowaną tj. taki wniosek składamy i podpisujemy przez internet.
W tym drugim znaczeniu pojawia się także bardzo popularny termin cyfryzacja, która rzadko odnosi się do pierwszego znaczenia tj. digitalizacji materiałów analogowych.
Po krótkim riserczu znalazłem jeszcze kilka fajnych zamienników dla digitalizacji:
- elektronizacja
- depapieryzacja
- dematerializacja cyfrowa
piątek, 4 września 2020
Praca: Starszy specjalista ds. zasobów cyfrowych [Warszawa, Centrum Myśli Jana Pawła II]
INFO: Fajnie ogłoszenie w czasach trudnych na rynku pracy.
środa, 2 września 2020
Felieton: Jak chronić domowe archiwum cz.4
Ostania część poradnika. Mam nadzieje, że okazał się pomocny. ;)
#Dokumenty
papierowe
Dokumentacja papierowa stanowi największą część domowego archiwum. Przechowywanie papieru w warunkach domowych jest dosyć trudne. Zalecane warunki przechowywania papieru: temperatura około 1618ºC (temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 21ºC ), wilgotność pomiędzy 45-55% RH[1].
Przy współczynniku RH powyżej 70%, bardzo prawdopodobny jest rozwój mikroorganizmów. Natomiast niska wartość RH (poniżej 40%) może powodować kurczenie, sztywnienie, pękanie i kruszenie się materiałów. Szkodliwe dla papieru jest też światło słoneczne i sztuczne, które zawierają promieniowanie ultrafioletowe i emitują ciepło.
Problemem wielkim jest pleśń. Niektóre rodzaje grzybów zawarte w pleśni, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, wywołując bóle głowy, nudności, podrażnienia oczu i skóry oraz problemy z oddychaniem. Większość grzybów strzępkowych może powodować alergie. Można w miarę tanio poddać zapleśniałe dokumenty dezynfekcji gazowej (w komorach próżniowych). Takie usługi oferuje Biblioteka Narodowa[2]. Jeżeli chodzi o przechowywanie to klasycznie – koperty, teczki, pudła wyłącznie bezkwasowe. Skanowanie też jest formą ochrony. W tym przypadku trzeba określić parametry skanowania. Dla domowego archiwum wystarczy format JPG/PDF lub TIFF w przypadku cennych eksponatów.
Jak stworzyłem kalkulator skanowania w Excelu – krok po kroku
W ramach testu poprosiłem ChatGPT o3 mini-high o stworzenie kalkulatora do obliczania rozdzielczości skanów. Prompt był następujący: stwór...
-
INFO: Coś się wreszcie ruszyło odnośne archiwizacji Internetu. :) Prelekcje będą w pierwszym dniu. W drugim dniu będą panele dyskusyjne tj....
-
INFO: W dniach 24-26/11/2021 odbędzie się w Toruniu ogólnopolska konferencja dla osób odpowiedzialnych za obieg informacji, kompletowanie a...
-
INFO: Pięć znaków ostrzegawczych, które mówią nam, że potrzebujemy systemu DAM :) https://www.widen.com/blog/five-telltale-signs-that-you-ne...