czwartek, 20 sierpnia 2020

Felieton: Jak chronić domowe archiwum cz.1

Każdy z nas posiada archiwum domowym (osobistym) i od najmłodszych lat tworzy się samoistnie. Fotografie, dokumenty szkolne, zawodowe, finansowe i medyczne, notatki, listy, zaproszenia, filmy i wiele innych składają się na nasze archiwalia. Są to zarówno swoje archiwalia pozostałej części rodziny, małżonków, partnerów lub też różne materiały zgromadzone w wyniku naszych zainteresowań lub otrzymane w prezencie. 

Mając do dyspozycji domowe archiwum musimy nie tylko mieć na uwadze uporządkowanie takiego archiwum w pewnych przyjętych normach ale i też trzeba zabezpieczyć przed zniszczeniem. Krótko pisząc, w takim archiwum mamy  dokumentację papierową i audiowizualną. Każda z typów dokumentacji należy inaczej chronić, zabezpieczać.

#dokumenty elektroniczne

Prócz wytwarzanej i archiwizowanej przez nas dokumentacji papierowej czy audiowizualnej wytwarzamy także dokumentację elektroniczną. Pierwszym miejscem, gdzie będą przechowywane nasze  dokumenty elektroniczne będzie dysk komputera. Trzeba jednak pomyśleć o archiwizacji na odrębnych dyskach. Dyski SSD idealne się nadają do tego. Dodatkowo można pomyśleć o przechowywaniu naszych dokumentów w usługach chmurowych (cloud computing)[1]. 

Przechowywanie w złych warunkach papieru powoduje tworzenie się grzybów, te z kolei wpływają na nasze zdrowie. Przechowywanie dysków też stanowi wyzwanie. Tak jak przy dokumentach papierowych czy fotografii  musi być odpowiednia wilgotność (5-95%) i temperatura (10-70°C).  

Sama trwałość dysków sięga tylko kilku lat Trzeba robić co kilka lat całościowe backupy tak aby nie stracić zdigitalizowanych danych. Można to robić na kolejnych dyskach lub na specjalnych płytach optycznych. Zawsze można w przyszłości pokusić się o własną pamięć NAS (Network Attached Storage)[2].


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_obliczeniowa

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Network_Attached_Storage


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Określenie celów wdrożenia systemu DMS

Przed wdrożeniem systemu zarządzania dokumentacją (DMS) , kluczowe jest określenie celów, które organizacja chce osiągnąć za jego pomocą. Te...