ChatGPT nieźle sobie poradził z tworzeniem projektu cyfrowego archiwum. Teraz przyjrzę się programowi LM Studio, czyli lokalnej AI. To ciekawa alternatywa, szczególnie pod względem ochrony danych osobowych. Dzięki instalacji modelu AI na swoim komputerze, mamy pełną kontrolę nad przetwarzanymi informacjami. Proces instalacji jest szybki i sprawny, ale warto wiedzieć, że wydajność tego typu rozwiązań zależy od naszego sprzętu.
LM Studio zawiera wgrany model Llama-3.2-1B-Instruct-Q8-GGUF, ale możemy wgrać różne inne modele. Ze względu na ograniczenia sprzętowe postanowiłem przetestować jedynie ten wymieniony. Zapytanie, jakie zadałem AI, było takie samo jak przy poprzednim teście. Wynik jednak mnie zaskoczył, ale niestety w sposób negatywny.
Projekt cyfrowego archiwum dziedzictwa kulturowego dla instytucji kulturalnej
Dziedzictwo kulturowe:
Fotografie
Dokumenty (aktualizacja i konwersja do formatu cyfrowego)
Mapy historyczne regionu
Książki, czasopisma i rękopisy
Digitalizacja:
Skanowanie fotografii i dokumentów
Konwersja map do formatu cyfrowego
Struktura archiwum:
Katalogi tematyczne (np. Historia miasta, Architektura, Kultura)
Hierarchiczna struktura katalogów i podkatalogów
System metadanych:
Definicja pól metadanych (tytuł, autor, data, opis, słowa kluczowe)
Dostęp do archiwum:
Strona internetowa z możliwością wyszukiwania po tytule, autorze, dacie i słowach kluczowych
Promocja:
Promocja w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter)
Współpraca z lokalnymi portalami informacyjnymi
Aspekty prawne i etyczne:
Ochrona praw autorskich i prywatności osób uwiecznionych w materiałach
Ustalenie polityki bezpieczeństwa i dostępu do archiwum
Opis raportu: Projekt cyfrowego archiwum dziedzictwa kulturowego dla instytucji kulturalnej zakłada kompleksową digitalizację materiałów historycznych oraz ich udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców. Raport opisuje procesy digitalizacji, strukturę archiwum, system dostępu do zasobów, a także aspekty prawne i etyczne związane z projektem. Całość planowana jest jako wydanie książkowe, które będzie pełnić funkcję kompleksowego przewodnika po tworzeniu i zarządzaniu cyfrowym archiwum dziedzictwa kulturowego.
Model nie był w stanie stworzyć żadnego sensownego projektu. Wypluł tekst, który był chaotyczny, bez struktury i powtarzał "Opis raportu" wielokrotnie. W efekcie, choć LM Studio może być dobrym rozwiązaniem do mniej wymagających zadań, w kontekście tworzenia złożonych projektów cyfrowych archiwów nadal wypada znacznie słabiej w porównaniu z bardziej rozbudowanymi modelami, które działają w chmurze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz