środa, 8 czerwca 2022

Poradnik: Mikrofilmy i mikrofisze

Od kilku lat zajmuję się skanowaniem materiałów mikrofilmowych (filmy najczęściej 35mm i mikrofisze). Jest to odrębny tym materiałów, zaliczamy je do grupy materiałów audiowizualnych.

Czym jest Mikrofilm ??? 

Według Wiki jest to:

specjalny rodzaj materiału fotograficznego produkowany z reguły jako błona zwojowa o szerokości 8, 16, 35, 70 i 105 mm, na którym można rejestrować kontrastowe (pozbawione półtonów) dokumenty o charakterze kreskowym, takie jak rysunki, druki tekstowe, schematy, plany itp. Stosuje się również tzw. mikrofisze. Są to błony płaskie, na których ujęcia są rejestrowane równolegle w wielu rzędach.

Zaletą mikrofilmów jest wysoka rozdzielczość i kontrastowość. Jest wciąż dobrym narzędziem do archiwizacji dokumentów (głównie w bibliotekach). Do zalet można zaliczyć wysoką trwałość. Mikrofilm (o podłożu srebrowym powinien) powinien wytrzymać nawet 500 lat. Literaturze znalazłem informację, że trwałość może sięgać nawet i 1600 lat. Wadą może być niemożność przeszukiwania informacji w czytnikach. Skanowanie i OCR rozwiązuje ten problem (pod warunkiem dobrej jakości  mikrofilmów). Obecnie jednak odchodzi się od mikrofilmowania na rzecz digitalizacji zbiorów. Jak dla mnie mikrofilmowanie powinno być nadal stosowane i rozwijane. Jest to metoda pozwalająca w miarę tanio archiwizować ogromne ilości dokumentów.

W swojej pracy najczęściej spotykam:

Mikrofilmy

Mikrofilm to rolka lub szpula filmu z sekwencyjnymi klatkami obrazów. Te rolki filmowe wyglądają podobnie do rolek filmów filmowych. Rolki mikrofilmu są dostępne w dwóch standardowych rozmiarach: 16 mm i 35 mm. Obrazy w tych rolkach mogą być kopiami wzorcowymi, duplikatami, pozytywami lub negatywami.

Mikrofilmy 16 mm

Służy do przechowywania obrazów dokumentów w formacie A3 i A4. Pojedyncza rolka 16 mm mikrofilmu może pomieścić 2400 obrazów dokumentów.

Mikrofilmy 35 mm

Zwykle używany w przypadku dokumentów o dużych rozmiarach, takich jak gazety, plany budowlane oraz schematy lub rysunki techniczne. Film 35 mm może przechwytywanie obrazów w wyższej rozdzielczości dzięki mniejszemu współczynnikowi redukcji. Pojedyncza rolka filmu 35 mm może pomieścić do 800 stron gazet.

Mikrofisze

Mikrofisze to małe (10x15 cm) płaskie arkusze plastiku z serią mikroobrazów w kształcie siatki. Standardowy arkusz może pomieścić od 60, 70 do 100 obrazów, a nawet więcej (nawet kilka setek) . Zazwyczaj na każdym arkuszu lub karcie znajduje się pasek tytułowy z informacjami i szczegółami związanymi z obrazami. 

Tych form mikrofilmów jest więcej, wymieniłem te najbardziej popularne. 

Skanowanie

Potrzebujemy skaner do mikrofilmów (e-Image DataCanony np. 350II lub inne). Możemy skanować ręcznie lub jeśli mamy pieniądze to już będziemy mieli skaner z automatem. To nie są tanie rzeczy :). Skanujemy oczyśćcie w  formacie TIFF, bez kompresji, 300-600 DPI. Słabe mikrofilmy to słabe mikrofilmy. Niewiele da się zrobić przy złych wykonanych mikrofilmach. Kiedyś stosowałem korektę skanów.

Przykładowa korekta (program GIMP):

1 krok - rozmycie gaussa: promień rozmycia i pionie i poziome od 2-2,5 dla słabszych skanów do 5 dla dobrych jakościowo, typ rozmycia IIR (Infinite Impulse Response). To rozmycie działa najlepiej dla dużych wartości promienia i dla obrazów, które nie są generowane komputerowo. czyli krótko IIR jest dla fotografii lub zeskanowanych obrazów.

2 krok - poziomy: poziomy ustawiam ręcznie gdy mam słabsze skany, automat daje przy dobrych

3 krok - wyostrzanie: ostrość - parametr na poziome 85-95

4 krok - fotokopia: fotokopia tylko przy wydrukach

  • zwiększam promień maski
  • zostawiam ostrość
  • zwiększam % czarnego
  • zwiększam % białego

Oczywiście wszystkie parametry zależą od jakości skanu. 

5 krok -  korekcje gamma: delikatna korekcja przy bardzo słabych skanach

Obecnie, przy bardzo słabych mikrofilmach (źle zmikrofilmowane) przyciemniam lub rozjaśniam w zależności od jakości danego obrazu. 

Podsumowanie

Mikrofilmy są wciąż dobra opcją dla bibliotek czy archiwów. Ta forma i technologia ma duży potencjał. Więc warto inwestować w ten rodzaj archiwizacji. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Określenie celów wdrożenia systemu DMS

Przed wdrożeniem systemu zarządzania dokumentacją (DMS) , kluczowe jest określenie celów, które organizacja chce osiągnąć za jego pomocą. Te...