Wybieranie dobrego skanera jest ważną sprawą. Przede wszystkim musimy wiedzieć do czego skaner (czy też farma skanerów) jest potrzebny. Po co on jest i co chcemy osiągnąć. Czy będziemy skanować na potrzebny wewnętrzne czy realizować zamówienia klientów. Po drugie skaner musi być dostosowany do zasobu, które chcemy skanować. Jakość, typ i ilość zasobu nie jest bez znaczenia. W przypadku jakości zasobu dochodzi kwestia ewentualnej konserwacji materiału przeznaczonego do skanowania.
Wiadomo też, że jeśli mamy zdjęcia do digitalizacji to nie kupimy skanera przelotowego. Tak samo z mapami, gdzie potrzebujemy płaskiego wielkoformatowego skanera. :)
Przypuśćmy, że mamy farmę skanerów (10 osób skanujący + 2-3 osoby do weryfikacji). Mamy dużo materiału do skanowania i robimy zamówienia dla klientów zewnętrznych. Zamówienia dla klientów zewnętrznych oznaczają tylko, że będzie dużo pilnych zamówień, często dużych objętościowo.
Duże i pilne zamówienia oznacza także że musimy postawić na skanery przelotowe, których jest ważna tzw. przepustowość tj. czyli dzienna ilość skanów. Mamy więc skanery przelotowe z automatycznym podajnikiem dokumentów (ADF). Dzienne obciążenie 1 skanera powiedzmy to minimum 10 000 stron (10x10000). Piękna liczba, ale w rzeczywistości przepustowość jest mniejsza z różnych przyczyn np. niepełny skład zespołu, awarie techniczne, przerwy techniczne, poprawki. Tych czynników jest więcej.
Ważną rolę pełni aktualne oprogramowanie i sterowniki. Te składniki muszą dobre współdziałać ze sobą, być często aktualizowane. Cechy AI, automatyzacja opisów, nazw i tagów, inteligentne OCR, możliwość integracji z innymi systemami to obecnie postawy podstaw.
Kolejna sprawa to łatwość obsługi. Oznacza to, że obsługa skanera i oprogramowania musi być maksymalnie uproszczona tak aby w momencie braku składu możemy podtrzymać produkcję skanów bez strat w jakości, bez strat dla klientów.
Ostatnim punktem to: gwarancja i wsparcie techniczne. Przy dużej ilości skanerów to jest niebagatelna kwestia (w sumie przy każdej ilości skanerów). Przy farmie skanerów musimy zapewnić gwarancję i wsparcie techniczne przez dłuższy czas, co najmniej 5 i więcej lat. Trzeba pamiętać, że części do skanera lub moduły będą drogie. Konserwacja sprzętowa sama sobie jest w miarę tania, o ile nic nie będziemy wymieniać. Doświadczenia wiem, że to nie możliwe, zawsze coś będzie do wymiany. Takie prozaiczne rolki do skanerów, mogą kosztować nawet 0,5-1k przy jednym skanerze. Konserwacja powinna być przynajmniej dwa razy w roku.
Mówi się, że skanery powinny mieć możliwość dodawania modułów. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, które często są drogie i mało efektywnie. Może przy mniejszym zespole, zasobie będzie miało to sens. Przy naszej farmie skanerów to nie ma sensu. Dla mnie tylko wyspecjalizowane skanery (choć drogie na początku) mają sens.
Nie piszę o formatach cyfrowych. Wszystkie skanery, które można kupić na rynku mają szerokie spektrum wyboru formatów. Trzeba wybrać taki, które zapewni mam optymalną pracę dla nas i optymalny wynik dla klienta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz