środa, 23 grudnia 2020

Felieton: Głębia bitowa w digitalizacji

Głębia bitowa (color depth) Jest podstawowym parametrem obrazu cyfrowego (pliku). Głębia bitowa jest to  Ilość bitów pamięci przydzielonych do każdego piksela obrazu w celu zapisania informacji o jego barwie. Im większa głębia bitowa, tym większa liczba tonów odcieni szarości i koloru jest prezentowana  w obrazie cyfrowym, a co za tym idzie - jakość obrazu jest wyższa. 

Głębia 24-bitowa

Do digitalizacji całkowicie wystarcza głębia 24 bitowa. Mamy 8 bitów dla każdej składowej RGB, czyli 256 tonów. Maksymalna rozdzielczość koloru dla głębi 24 bitowej wynosi: 256 x 256 x 256 = 16,7 milionów kolorów (true color)

Głębia 48-bitowa

Obecnie ta głębia jest wykorzystywana w większości skanerów. Na każdy z kanałów RGB jest przeznaczonych 16 bitów, co zapewnia wysoką jakość skanowanych obrazów. Przy 16 bitów na kanał koloru daje nam 48 bitów, mamy więc około 281,5 biliona kolorów. Jeśli dodatkowo dodamy kanał alfa o tej samej wielkości, na piksel przypada aż 64 bity.

24 czy 48 bitów

Obrazy cyfrowe w programach i tak będą obrabiane w 24 bitach. Pod względem kolorów człowiek i tak nie rozróżni.  Natomiast te nadmiarowe bity procesie digitalizacji użyć do takich operacji jak odszumienia obrazu czy usuwania przesycenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Określenie celów wdrożenia systemu DMS

Przed wdrożeniem systemu zarządzania dokumentacją (DMS) , kluczowe jest określenie celów, które organizacja chce osiągnąć za jego pomocą. Te...